Google kereső – Nem találom a weboldalam! 4+1 megoldás
Elkészült a fantasztikus beizzított weboldal, amelyre látogatók – mit látogatók! – vásárlók tömegeit várod, és ahogy telnek a napok mégsem jön senki. Egy ideig vársz, aztán gyanakodni kezdesz, hogy vajon egyáltalán felhoz-e a Google kereső, ha beírod a honlapod nevét…
– Basszus! Nem találom a weboldalam! Láthatatlan vagyok?!
– Ne ijedj meg, mert van megoldás a problémádra!
Ha szeretnéd megállapítani, hogy webhelyed jelenleg szerepel-e a Google indexében, hajts végre egy „site:” keresést a webhely URL-jére. Például a „site:example.com”.
Nem találom a weboldalam! Mi a megoldás, hogy megjelenjek a Google kereső találati listáján?
A legnagyobb keresőmotorok a weben a Google, a Yahoo és a Bing. Globálisan az összes keresések több mint 80%-át a Google felületén bonyolítják le. Részletesebb leírás itt: Internetes keresők.
Ahhoz, hogy megjelenjünk a Google kereső találati listáján, indexelni kell az oldalunkat.
1.Nem találod a weboldalad? – Engedd meg a keresőmotoroknak, hogy bejárják az oldaladat.
Az internetes keresőmotorok tipikusan két részből állnak, az egyik összegyűjti az információt, a másik pedig rendszerezi. Erről részletesen a következő blogbejegyzésemben fogok írni.
Amennyiben WordPress tartalomkezelő rendszert használsz, könnyen ellenőrizheted a vezérlőpultodon, hogy letiltottad-e a keresőmotorok számára az oldaladat.
Ezt meg tudod nézni a “Beállítások” => “Olvasás” menü alatt. Itt fontos, hogy “Megtiltjuk a keresőmotoroknak, hogy bejárják az oldalunkat.” opció NE legyen bepipálva!
Az oldalt blokkolja a robots.txt
A keresőrobotot a weboldalunkhoz tartozó robots.txt fájl segítségével tudjuk irányítani. Ez a fájl a weboldaladat tároló szerveren található és itt tudod közvetlenül módosítani.
Ha azt szeretnéd, hogy mindent térképezzen fel a keresőrobot, ez a legegyszerűbb beállítás:
User-agent: *
A Search Console (Korábbi nevén: Google webmester eszközök) használatáról még lesz szó a későbbiekben. Amennyiben már telepítetted, itt is be tudod állítani a robots.txt-t.
2. Nem találod a weboldalad? – Mert még nagyon új …Türelem!
Ha most aktiváltad a honlapodat, akkor adj időt a virtuális robotoknak, hogy bejárják és feltérképezzék az oldalad! Sokszor egy vagy több hét is szükséges ahhoz, hogy a Google kereső találati listáján megjelenj.
Honlapkészítés során azt szoktam javasolni az ügyfeleimnek, hogy ne szégyelljék a félig elkészült oldalukat, hanem tegyék láthatóvá minél előbb ezzel is időt nyernek.
Ha türelmetlen vagy, a következő hivatkozást használva azonnal regisztrálhatod a honlapodat a Google indexébe:
3. Nem találod a weboldalad? Hiányoznak az oldaladra mutató linkek!
Ha nem tiltottad le a keresőrobotokat, akkor gyakorlatilag automatikusan megtalálják honlapodat. A Google keresőbe kerüléshez nem kell más, mint legalább egy, az oldaladra mutató link egy olyan oldalról, ami már megtalálható a Google keresőben. Az olyan weblapokat, melyekre nem mutat link, előbb-utóbb kiszórják a keresők.
4. Nem találod a weboldalad? Mit üzen a Search Console?
Ebben a cikkben nem térek ki a Search Console telepítésére és beállítására, erről részletes leírást kaphatsz a következő linken: Google webmester eszközök – az online marketing nulladik lépése
A Google Search Console olyan eszközöket biztosít, amelyek segítségével beküldheted a tartalmadat a Google rendszerébe, és figyelemmel kísérheted, hogyan teljesít az a Google keresésben.
www-vel vagy www nélkül?
Ha például kapsz egy olyan üzenetet, hogy a http://example.com nincs indexelve, győződj meg róla, hogy a http://www.example.com domaint is hozzáadtad fiókodhoz (vagy fordítva), és ellenőrizd annak a webhelynek az adatait.
A Google hibát észlelt webhelye feltérképezésekor
A jelentés két fő részből áll:
- Webhelyhibák: A jelentés e szakasza a legutóbbi 90 napban előforduló olyan főbb problémákat jeleníti meg, amelyek megakadályozták, hogy a Googlebot hozzáférjen a teljes webhelyhez (az egyes mezőkhöz tartozó diagram az adott mezőre kattintva jelenik meg).
- URL-hibák: Ez a szakasz azokat a konkrét hibákat tartalmazza, amelyeket a Google asztali számítógépekre vagy telefonokra tervezett bizonyos oldalak feltérképezési kísérlete során észlelt. Az URL-hibajelentés minden szakasza a Google által az oldalak eléréséhez használt különböző feltérképezési mechanizmusoknak felel meg, és a felsorolt hibák is kifejezetten az ilyen oldalakra vonatkoznak.
Míg a „Nem található (404)” hibák észlelése normális, érdemes javítania a következőket:
- fontos, más oldalak által hivatkozott oldalak hibáit
- webhelytérképen korábban szereplő régi és törölt URL-eket
- fontos oldalak elgépelt URL-jeit
- népszerű, ám webhelyén már nem létező oldalak URL-jeit.
Így a számodra fontos információkat mind a Google, mind a látogatók könnyedén meg tudják majd nyitni.
+1 jó tanács, ha nem találod a weboldalad: kérj segítséget!
Ha ezek után sem sikerült a problémát megoldani, és még mindig nem találod a weboldalad a Google kereső találati listáján, vagy nem vagy elégedett a helyezéssel, szívesen segítek, ha írsz az info@antikaotika-design.hu emailcímre.
Záró gondolatok
Keresőoptimalizálás szempontjából az indexelés kulcsfontosságú tényező. Ha a weboldalad vagy annak egy része nincsen feltérképezve, ne hagyd annyiban, mindenképpen nézz utána, hogy mi lehet az oka! Néha egy-két kattintás is csodákra képes, máskor szükséged lesz SEO szakemberhez fordulni, aki professzionálisan be tudja állítani a honlapodat, hogy ne veszítsd el a Google keresőből érkező potenciális ügyfeleidet!
Antal-Pap Judit
Saját honlapok:
Antikaotika, Antikaotika-design, Antikaotika-SEO, Retro-Vintage
Trackback/Pingback