Multimédia: képek és videók szerepe a weboldalon – SEO tippek 3.
A multimédia jelentése
Napjainkban igen elterjedt, divatos kifejezés multimédia kifejezés. Mit is jelent pontosan?
A multimédia olyan információs tartalom vagy feldolgozási rendszer, amely többféle csatornát is használ (szöveg, hang, kép, animáció, videó és interaktivitás) a felhasználók tájékoztatására vagy szórakoztatására.
(Forrás: Wikipedia)
A latin eredetű multimédia kifejezés két részből áll:
MULTI + MÉDIA
MULTI = sok
MEDIUM = közbülső helyen található, általános közeg, közvetítő elem, nyilvánosság ⇒ MEDIA (többesszám)
Ha többesszámban használod: MÉDIUMOK vagy simán MÉDIA a helyes.
Ilyen nincs:
MÉDIÁK.
Maga a multimédia legalapvetőbb jellemzője a digitalizáció. Az először megjelenő hangi és képi felhasználások analóg technológiákon alapultak, míg a számítástechnika a digitális világban élt. A két „oldal” közeledése roppant fontos volt, hogy létrejöhessenek valódi multimédia-alkalmazások.
Napjainkban már inkább az információt közvetítő közeg (információk terjesztésére és bemutatására szolgáló eszköz) értelemben használatos.
A nem szöveges tartalmak szerepe a weboldalon
Ma már szinte elvárás, hogy egy oldalon szerepeljenek képek, videók illetve egyéb médiaformátumok. Amennyiben lehetséges, mindenképpen törekedj multimédiás tartalomra! Ezek teszik elevenné az oldaladat, és segítenek, hogy előrébb kerülj az internetes keresők találati listáján.
Az első benyomás számít! A multimédia segít!
Ha valaki rákattint az oldaladra, és nem tetszik neki amit lát, gyakran rögtön le is lép anélkül, hogy elolvasná azt a nagyon hasznos cikket, amit írtál. Ha akarsz, te is tudsz pillatatok alatt ingyenes weboldalt létrehozni, de ahhoz, hogy komolyan vegyenek, érdemes a honlapkészítést és webdesign munkálatokat szakemberre bízni!
A dizájnhoz tartozik az illusztráció. Egy jól kiválasztott kép segít megérteni, hogy miről szól a cikked illetve az adott oldal.
„Egy kép többet ér ezer szónál”.
Nos, valószínűleg a Google szempontjából ez nem teljesen igaz, de a honlapodra látogatók egy találó ábrát jobban fognak értékelni, mint az unalmas, tagolatlan 1000 szavas blogbejegyzést.
Képek, videók, infografikák használata SEO szempontból is javasolt, hiszen oldaladat „felhasználóbarátabbá” tehetik:
- Az első pillantásra magukhoz ragadják a tekintetet.
- Tördelik a folyó szöveget, ezzel megkönnyítik az olvasást.
- Növelik a felhasználói élményt.
- Növelik az oldalon eltöltött időt.
- Csökkentik a visszafordulási arányt.
A multimédiás tartalmakat nagyobb eséllyel osztják meg a közösségi médiában. A megosztások és a viszontlinkek pedig tovább növelik a weboldalad PageRankjét.
Képek használata
Ha cikkeket írsz egy online magazinban vagy a saját honlapod forgalmát szeretnéd blogbejegyzésekkel növelni, akkor gyakran megfordulhat a fejedben a következő kérdés:
– Adjak hozzá képet vagy sem?
A válasz:
– Igen!
- Ha lehetőséged van rá, akkor használj saját képet!
- Ügyelj rá, hogy a kép témája idomuljon a szöveges tartalomhoz!
- Ha a kép is kulcsszóra lett optimalizálva, akkor jelentősen befolyásolhatja az adott oldal helyezését a Google kereső találati listáján. Lásd: Médiaoptimalizálás: képátméretezés, videóbeágyazás című írás.
Animált GIF-ek – vicces mozgóképek
A GIF formátum a képen lévő információt veszteségmentesen tömöríti. Az állóképek tárolása mellett a GIF alkalmas képek animálására is. Weblapokon sokszor találkozhatsz ilyennel. Lényege, hogy megadott időpontokban váltakoznak a különböző képek, így egy animációt hozva létre. Hátránya, – ha ez hátránynak nevezhető – hogy nincs hangja.
A GIF az internetes társadalom egyik legnépszerűbb szórakozása…
Videók szerepe
Észrevetted, hogy a közösségi média felületeit mennyire elárasztották a mozgóképek az utóbbi években? Egy pár napja arra ébredtem, hogy már a Twitteren is lehet élő adást közvetíteni.
A legújabb webdesign trend egyik lényeges eleme a videók, parallax videók alkalmazása: belépőoldalon, háttérként és még számtalan formában.
Kösd fel te is a gatyát, mert a videók szerepe a digitális kommunikációban hihetetlenül felértékelődött!
Becslések szerint 2019-re az internetes forgalom 80%-át már a videók fogják jelenteni.
A videók jól mutatnak a weboldalon, egyszerűen beágyazható pl. egy Youtube videó, de ha igazán eredményes szeretnél lenni, akkor készíts saját videókat!
Ne gondolj nagy technikára! A laptopod vagy a mobilod kamerája megteszi kezdetnek. A lényeg úgyis a hitelesség!
Interaktív multimédia
A multimédia és a multimédia-rendszerek legtöbb meghatározásában már szerepel az interaktivitás mint megszorítás is. Ilyenkor a felhasználó „párbeszédet” folytathat a rendszerrel, melynek során befolyásolni képes a rendszer működését, kiválthat hatásokat és felidézhet tartalmakat – mindezt a valós futásidőben. Amikor a végső felhasználó (befogadó) irányítani tudja, hogy mikor és milyen elemeket szeretne megnézni.
Interaktív elemek a weboldalon
- megrendelések küldése
- apróhirdetések feladása
- szavazás
- játékok (pl.: puzzle)
- kvíz
- interaktív térkép
- hozzászólás lehetősége
- weboldal ajánlása ismerősöknek
- keresés a honlapon
- hírlevél küldés
Még nincs vége…
Remélem, hogy ezzel a cikkel sikerült téged meggyőznöm arról, hogy miért fontosak a honlapodon a képek, videók és egyéb média formátumok alkalmazása!
A következő cikkemben megmutatom, hogy hogyan tudod beállítani a multimédiás tartalmat úgy, hogy az internetes keresők is szeressék azt. Lesz szó az ideális képméretről, videóbeágyazásról és természetesen keresőoptimalizálásról!
Ha nem akarsz lemaradni azokról a keresőoptimalizálás – SEO témájú írásokról, amelyekkel a te weboldaladat is felpörgethetjük, iratkozz fel a hírlevelemre!
Antal-Pap Judit
Saját honlapok:
Antikaotika, Antikaotika-design, Antikaotika-SEO, Retro-Vintage
Trackback/Pingback